>>>Główna

W projekcie zdecydowaliśmy się na wirtualny model windy stworzony za pomocą Matlab-Simulink 4.1. Ta wersja programu wymusiła pewne ograniczenie w tworzeniu modelu jak np: brak funkcji „guide” pozwalającej na tworzenie aktywnych przycisków, jak również utrudnione korzystanie z wykresów.

Model windy:




Model składa się z następujących bloków:

·         Zasilanie – blok odpowiadający napięciu zasilania
·      
Polaryzacja – blok umożliwiający polaryzacje, ustawnie go na zero powoduję przełączenie bloku switch,       a w efekcie zmianie polaryzacji.
·        
Napięcie zasilania – ustawienie go na zero powoduję przełączenie bloku Switch1, i Switch2, a w efekcie       odcięcie napięcia zasilania , oraz odłączenie obciążenia (odpowiada to działaniu sprzęgła w windzie              rzeczywistej).
·        
Zerowe napięcie – po przełączeniu Switch1 ustawia napięcie zasilania na zero.
·        
Obciążenie – blok ten odpowiada za obciążenie windy
·        
x.pietro, parter, x.pie- bloki te symulują działanie czujników połażenia, odpowiednia liczba obrotów                 powoduje przesłanie na wyjście jedynki logicznej, co odpowiada dojechaniu windy na odpowiednie
      piętro.

·        
Licznik obrotów – blok liczący całkę z prędkości obrotowej silnika, czyli ilość obrotów silnika
·        
Scope.x - wykresy pomocnicze pokazujące liczbę obrotów, stan czujników położenia
·        
State-space – blok symulujący działanie silnika prądu stałego. Macierze stanu są następujące:


          


Dane powyżej macierze opisują silnik o następujących danych:

P=22KW
UN=440V

IN=56.2A

n=150obr/min


Model należało zmodyfikować tak, aby możliwe było przesłanie programu do karty pomiarowej, która umożliwiała komunikację modelu ze sterownikiem PLC.

Zmodyfikowany model od strony wejść silnika:



MuxinPlug:



Blok MuxinPlug umożliwia przesłanie sygnału do programu stworzonemu w Simulink-u, z odpowiedniego wejścia karty pomiarowej. Przełączenie bloków switch następuje po wysłaniu sygnału ze sterownika, przez blok DS1102IN (poprzednio przez zmianę wartości bloku constant). Dzięki temu program umieszczony w sterowniku PLC mógł decydować, kiedy winda ma się zatrzymać, i w którą stronę jechać.

Model od strony wyjścia:



Sygnały pochodzące z odpowiednich czujników pomiarowych przekazywanie są, przez blok  DS1102OUT do odpowiedniego wejścia sterownika (blok DeMuxPout umożliwia przypisanie odpowiedniego sygnału, odpowiedniemu wyjściu). Dzięki temu sterownik pobiera na bieżąco informacje, o aktualnym położeniu windy. Cztery dolne wejścia symulują sygnały pochodzące od wezwań windy.
Blok DS11O2DA umożliwia przesłanie sygnału na oscyloskop. Dzięki temu mamy możliwość obserwowania sygnału pochodzącego od licznika obrotów, odpowiednie wartości napięć dla poszczególnego piętra umożliwiają obserwowanie na jakim poziomie znajduje się winda za pomocą oscylografu.

>>>Główna